نایت گارد چیست؟

نایت گارد در دست یک فرد

دندان قروچه یا عادت ساییدن دندانها بر روی هم ممکن است به عواقب منفی برای دندانها و فکها منجر شود از جمله فرسایش دندانها و ایجاد مشکلات در فک. این عادت معمولاً در شبانگاه یا در وضعیتهای استرس زا ایجاد می شود.

نایت گارد یک دستگاه پلاستیکی است که برای محافظت از دندانها در برابر فشارهای ناخواسته مانند ساییدن شبانه به کار می رود. این دستگاه به طور معمول در شبانگاه هنگام خواب استفاده می شود و از فرسایش دندانها، خراشیدگی های لثه و سایر مشکلات مرتبط با عادت ساییدن دندانها جلوگیری می کند.

بسیاری از افراد هنوز با این دستگاه آشنایی ندارند و می پرسند که نایت گارد چیست؟ در جواب این سوال بهتر است بدانید که این یک نوع دستگاه پلاستیکی است که اغلب توسط دندان پزشکان تجویز می شود.

نایت گارد روی جلد آبی

معرفی انواع نایت گارد آماده

اگر دوست دارید با انواع مختلفی از نایت گارد های آماده آشنا شوید ادامه این مطلب رو به طور کامل مطالعه کنید.

  • نایت گاردهای تاشو (Flip Night Guards): این نوع از نایت گاردها از مواد نرم و انعطاف پذیری ساخته می شوند که به راحتی قابل تاشو شدن هستند. آنها قابلیت تنظیم به اندازه دهان فرد را دارند. این به معنای آن است که نیازی به سفارشی سازی نیست و می توانند به طور عمومی برای افراد مختلف مناسب باشند.
  • نایت گاردهای سیلیکونی (Silicone Night Guards): این گونه نایت گاردها از سیلیکون نرم و انعطاف پذیر ساخته می شوند که به راحتی قابل تنظیم به شکل دهان می باشند. سیلیکون مورد استفاده در این نایت گاردها باعث راحتی بیشتر در استفاده می شود و از برخی از مشکلات مرتبط با نایت گاردهای سخت تر جلوگیری می کند.
  • نایت گاردهای زیبایی (Cosmetic Night Guards): این نوع از محافظ دندان قروچه اغلب از مواد شفاف و نامرئی ساخته می شوند تا در طول استفاده از آنها توجه کمتری را به خود جلب کنند. طراحی شفاف این نایت گاردها باعث می شود که فرد بدون هیچ محدودیتی بتواند در طول شب از آنها استفاده کند.
  • نایت گاردهای سفت (Hard Night Guards): این نوع محافظ دندان قروچه از مواد سخت تری نظیر پلیاکریلات یا پلیاستر ساخته می شوند. آنها به طور خاص برای جلوگیری از خراشیدگی دندانها به کار می روند و ممکن است نیاز به تطبیق اندازه داشته باشند. اما مدل آماده آنها نیز در داروخانه ها موجود است.
  • محافظ های سفت و نرم (Hard/Soft Night Guards): این نوع از نایت گاردها از ترکیب مواد سخت و نرم ساخته می شوند که ترکیبی از مزایا را فراهم می کنند. بخش سخت آنها از جلوگیری از خراشیدگیها و بخش نرم آنها از راحتی در استفاده مراقبت می کند.
  • نایت گاردهای سفت با پیوند (Laminated Night Guards): این گونه محافظ ها از لایه های مختلف مواد ساخته می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. لایه های مختلف مواد از آسیب دهان در طول شب محافظت می کنند و راحتی استفاده را افزایش می دهند.

نایت گارد بی رنگ کنار مسواک آبی

عوارض استفاده از نایت گارد

محافظ ها ابزاری موثر برای محافظت از دندانها در برابر آسیب های مختلف هستند. اما ممکن است عوارضی هم داشته باشند. ما در اینجا بعضی از این عوارض ها را برای شما بیان کرده ایم.

احساس عدم راحتی

برخی افراد ممکن است هنگام استفاده از محافظ دندان احساس راحتی نکنند زیرا محافظ بزرگتر از دهان آنهاست و ممکن است باعث ایجاد حس خفگی یا عدم راحتی شبانه شود.

تغییر در بیت

استفاده مداوم از نایت گارد میتواند منجر به تغییر در قرارگیری دندانها و به تبع آن تغییر در بیت شما شود. این ممکن است باعث نیاز به تنظیم مجدد نایت گارد یا حتی درمان دندانها شود.

تنش عضلات فک

برخی افراد ممکن است پس از استفاده از نایت گارد تنش در عضلات فک یا درد فکی را تجربه کنند. این امر معمولاً به دلیل فشارهایی است که نایت گارد بر روی فکها و عضلات دهان ایجاد می کند.

تحریک لثه

استفاده نادرست یا نامناسب از نایت گارد می تواند باعث تحریک و التهاب لثه شود. در برخی موارد که نایت گارد به طور نادرست تنظیم شده است یا به طور مناسب تمیز نشده است که می تواند این عارضه را تشدید کند.

نایت گارد از بالا

افزایش تولید ترشحات لعابی

برخی از افراد ممکن است پس از استفاده از محافظ دندان افزایش تولید ترشحات لعابی در دهان خود را تجربه کنند. این میتواند باعث ایجاد عدم راحتی و ایجاد حس بدی در دهان شود.

افزایش خطر عفونت

اگر نایت گارد به طور مناسب تمیز نشود ممکن است باعث افزایش خطر عفونت در دهان شود. برای پیشگیری از این موضوع محافظ دندان باید به طور منظم و کاملاً تمیز شود.

آسیب به دندانها

استفاده نامناسب یا نادرست از محافظ دندان ممکن است باعث آسیب به دندانها شود مانند خراشیدگی، شکستگی یا حتی جابجایی آنها.

افزایش سردرد

برخی افراد ممکن است پس از استفاده از نایت گارد درد سر یا درد عضلات سر و گردن را تجربه کنند که معمولاً به دلیل فشارهایی است که بر روی سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود.

تغییر در ساختار فک و صورت

استفاده مداوم از محافظ دندان می تواند منجر به تغییرات در ساختار فک و صورت شود مانند تغییر شکل یا افزایش حجم فک.

تنگی نفس

برخی از افراد ممکن است احساس تنگی نفس یا عدم توانایی در تنفس عمیق را به دلیل استفاده از نایت گارد تجربه کنند. به خصوص اگر محافظ به طور نادرست ساخته شده باشد و تنفس را محدود کند.

خانمی که دارد از نایت گارد استفاده می کند و در آیینه نگاه می کند.

جایگزین های مناسب برای نایت گارد کدامند

جایگزینهای مناسب برای نایت گارد ممکن است بسته به نیازهای شخصی شما و مشکلات خاص دندانی شما متفاوت باشند. اما تعدادی از جایگزینهای معمول عبارتند از:

  • زیره دندانی: این ابزار برای محافظت از دندانها در برابر خراشیدگی و سایر آسیبها به کار می رود. زیره دندانی ها به طور مخصوص برای دندانهای شما ساخته می شوند و در طول شب بر روی دندانها قرار می گیرند.
  • پلاک دندانی: این محافظ دهانی مخصوصاً برای افرادی که به طور مداوم از پلاک دندانی یا سایر مشکلات دندانی رنج میب رند مناسب است. این پلاکها از جنس نرمی هستند که در طول شب بر روی دندانها قرار می گیرند و از برخی از مشکلات ناشی از پلاک دندانی جلوگیری می کنند.
  • روکش دندانی: اگر مشکلات دندانی شما نیاز به رفعی دائمی دارد. روکش دندانی می تواند یک گزینه مناسب باشد. این روکشها به طور سفارشی ساخته می شوند و بر روی دندانها قرار می گیرند تا از آنها محافظت کنند.

با این حال بهترین گزینه برای شما باید با مشورت و توصیه دندانپزشک خود تعیین شود. هر فرد دارای نیازها و مشکلات دندانی متفاوتی است و دندانپزشک شما می تواند بهترین گزینه را برای شما توصیه کند.

دکتر ثنا جباری

سوالات متداول:

هزینه نایت گارد چقدر است؟

هزینه نایت گارد ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی از جمله محل زندگی، نوع و جنس نایت گارد، تجربه و تخصص دندانپزشک و… بستگی داشته باشد. در برخی موارد، نایت گاردها می‌توانند توسط دندانپزشکان تهیه شده و سفارشی ساخته شوند، در حالی که در برخی موارد، نایت گاردهای آماده‌ای نیز در داروخانه‌ها یا آنلاین قابل دسترس هستند.

ایا محافظ دندان قروچه را می توان برای کودکان استفاده کرد؟

محافظ دندان قروچه یا نایت گارد برای کودکان معمولاً برای موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند درمان برخی اختلالات دندانی یا عوارض خود آنها. اما در کل، استفاده از نایت گارد برای کودکان نیاز به دقت و توجه دارد و باید توسط یک دندانپزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه های درج شده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *