بهترین متخصص درمان ریشه (عصب کشی)

متخصص درمان ریشه

در این مقاله راجع به این مسئله صحبت می کنیم که چگونه متخصص درمان ریشه دندان می تواند به حفظ دندان طبیعی شما کمک کند.

تخصص درمان ریشه چیست؟

اگر چه امروزه با پیشرفت دندانپزشکی مدرن، روش های عالی برای جایگزینی دندان های از دست رفته وجود دارند، اما دندان طبیعی عضو بسیار ارزشمندی از بدن است. تمرکز اصلی تخصصی در دندانپزشکی به نام تخصص درمان ریشه یا اندودانتیکس تلاش برای حفظ دندان طبیعی در حد امکان است.

کلمه اندودانتیست یا Endodontist (endo به معنی درون و odont به معنی دندان است) یا اندودنتیست معادل آکادمیک “متخصص درمان ریشه دندان” است. متخصص درمان ریشه، دندانپزشکی است که بعد از اتمام دوره شش ساله دندانپزشکی عمومی، سه سال نیز به صورت مجزا در زمینه تشخیص و درمان بیماری هایی که مربوط به پالپ دندان و فضای کانال (فضاهای درونی دندان) است آموزش دیده است.

یک قسمت مهم از اهداف درمان هایی که متخصص درمان ریشه دندان انجام می دهد، تسکین علامت هایی مانند درد و‌ ورم دندان است. درمان هایی شامل عصب کشی (درمان ریشه)، درمان مجدد ریشه دندان و جراحی انتهای ریشه دندان مهم ترین پروسه های درمانی در حیطه فعالیت های متخصص درمان ریشه هستند. متخصص درمان ریشه با انجام این درمان ها به حفظ دندان و جلوگیری از کشیدن آن کمک می کند.

چه زمانی دندانپزشکان دیگر شما را به یک متخصص درمان ریشه ارجاع می دهند؟

به طور معمول بسیاری از بیمارانی که از درد دندان رنج می برند ابتدا به همکاران دندانپزشک عمومی مراجعه می کنند. شایع ترین دلیل درد دندان، پوسیدگی های دندانی هستند. همکاران دندانپزشک عمومی در زمینه درمان های لازم برای برطرف کردن درد دندان آموزش دیده اند و مهارت های اساسی مرتبط با عصب کشی (درمان ریشه) را دارند و بسیاری از آن ها در کار کلینیکی خود این درمان را انجام می دهند. اما ممکن است بعضی از دندانپزشکان عمومی و همکاران دندانپزشک متخصص در رشته های دیگر تمام دندان های نیازمند درمان ریشه را به متخصص درمان ریشه ارجاع دهند.

درد های طولانی، حساسیت شدید به سرما و گرما، درد و ناراحتی حین جویدن همه می توانند نشان دهنده ی نیاز به عصب کشی (درمان ریشه) باشند. متخصص درمان ریشه به صورت متمرکز و اختصاصی در این حیطه آموزش دیده و مهارت زیادی در تشخیص درد دندانی و برطرف کردن مشکلات مرتبط با آن از طریق انجام درمان هایی مانند عصب کشی (درمان ریشه) و درمان مجدد ریشه دارد.


جهت دریافت نوبت آنلاین در مطب دکتر ثنا جباری(متخصص درمان ریشه)کلیک کنید.

متخصص درمان ریشه دکتر ثناجباری
به علاوه چالش هایی مانند تشخیص منشا دقیق دردهای دندانی منتشر یا درمان های عصب کشی پیچیده از دلایلی هستند که همکاران دندانپزشک عمومی بیماران را به متخصص درمان ریشه ارجاع می دهند. شایع ترین مواردی که به علت دشواری و پیچیدگی در درمان به متخصص درمان ریشه ارجاع داده می شود شامل: حضور انحنای شدید در ریشه، باریک بودن کانال ریشه و یا بسته بودن مسیر کانال ریشه یا حضور کانال ها و ریشه های اضافه در دندان است.

از دیگر مواردی که به طور شایع به متخصص درمان ریشه دندان ارجاع داده می شود شرایطی است که انتهای ریشه دندان به صورت کامل تکامل نیافته است و به اصطلاح انتهای ریشه باز است: این حالت معمولا در درمان ریشه دندان های دائمی کودکان و نوجوانان یا در دندان هایی که در گذشته به آن ها ضربه شدید وارد شده است دیده می شود.

معمولا در مواردی که دستیابی به بی حسی عمیق مورد نیاز برای عصب کشی (درمان ریشه) برای همکار دندانپزشک قبلی امکان پذیر نیست یا بیمار شرایطی مانند رفلکس تهوع شدید یا فوبیا و ترس شدید از دندانپزشکی داشته باشد نیز ارجاع به متخصص درمان ریشه مدنظر قرار می گیرد. خانم های باردار یا بیمارانی که شرایط پزشکی خاصی دارند نیز برای انجام درمان ریشه اغلب به متخصص درمان ریشه دندان ارجاع داده می شوند.

چه درمان هایی توسط متخصص درمان ریشه انجام می شود؟

اگرچه متخصص درمان ریشه می تواند تمامی درمان ها در حیطه دندانپزشکی عمومی را هم انجام دهد اما بسیاری از متخصصین درمان ریشه کار کلینیکی خود را به حیطه تخصص خود محدود کرده اند.
متخصص درمان ریشه بعد از معاینه و انجام تست های دندانی و تجویز رادیوگرافی (عکس) های تشخیصی دقیق، مشکل مربوط را تشخیص داده و بر اساس شرایط ریشه های دندان و بافت های اطراف بهترین درمان ممکن را به شما پیشنهاد می کند.
شایع ترین درمانی که متخصص درمان ریشه انجام می دهد عصب کشی یا درمان ریشه است. برای انجام درمان های ظریف تخصصی ریشه، متخصص درمان ریشه از جدیدترین و به روز ترین تکنولوژی ها مانند دستگاه های اولتراسونیک، میکروسکوپ، دستگاه لیزر و… استفاده می کند. استفاده از این تکنولوژی ها کنار مهارت و دقت بالای درمانگر به انجام بهینه و افزایش شانس موفقیت درمان ریشه کمک زیادی میکند.

انجام درمان بر روی دندان هایی هست که قبلا یکبارعصب کشی (یا درمان ریشه) شده اند اما به علت التهاب و عفونت مجدد اطراف ریشه نیاز به درمان مجدد ریشه دارند یکی دیگر از پروسه های درمانی شایعیست که متخصص درمان ریشه انجام می دهد. درمان مجدد ریشه (که گاهی به اصطلاح به آن عصب کشی مجدد گفته می شود) درمانی تخصصی و پیچیده است که در بسیاری از موارد نیاز به انجام آن توسط متخصص درمان ریشه وجود دارد و یکی از شایع ترین موارد ارجاعی از همکاران دندانپزشک عمومی به متخصص درمان ریشه است.

درمان پالپ زنده پروسه ای است که به منظور حفظ حیات رگ های خونی و اعصاب پالپ دندان انجام می شود و در حیطه تخصص درمان ریشه قرار می گیرد. در این درمان فقط قسمتی از پالپ دندان که ملتهب است حذف می شود و باقی آن دست نخورده باقی می ماند. گروه هدف اصلی برای این درمان دندان های دائمی کودکان و نوجوانان در شرایطی که انتهای ریشه هنوز به صورت کامل تکامل نیافته (بسته نشده) است، می باشد اگر چه در شرایط خاص ممکن است برای بزرگسالان نیز انجام شود. متخصصین درمان ریشه در زمینه انجام درمان پالپ زنده مهارت زیادی دارند.

حفظ کردن دندانی که به علت آسیب در اثر ضربه شدید در حوادث (مانند تصادف، افتادن از روی پله یا دوچرخه و موتور، ورزشهای رزمی و …) از جای خود به صورت کامل خارج شده یا جابه جا شده یا لق شده است از جمله دیگر شرایطی است که به متخصص درمان ریشه ارجاع داده می شود. در این حالت این دندان ها باید مجددا در موقعیت صحیح قرار گیرند و با استفاده از تکنیک هایی به دندان های مجاور به صورت موقت اسپلینت (متصل) شوند تا لقی آن ها برطرف شود و سپس در صورت نیاز درمان ریشه(عصب کشی) بر روی آن ها انجام می شود.

جراحی اندودنتیک یا جراحی انتهای ریشه درمانی است که معمولا در صورت عدم موفقیت درمان ریشه و به منظور حفظ دندان انجام می شود. به طور معمول در این درمان چند میلی متر از انتهای ریشه قطع شده و بافت های عفونی اطراف ریشه به صورت مستقیم خارج می شود. به غیر از متخصص درمان ریشه، متخصصین جراحی فک و‌ صورت وبعضی از متخصصین جراحی لثه نیز جراحی انتهای ریشه را انجام می دهند.

متخصص درمان ریشه

 

انجام عصب کشی توسط متخصص درمان ریشه چه مزیتی دارد؟

علیرغم تصوراتی که از درمان ریشه یا عصب کشی وجود دارد، درمانی با حداقل درد و ناراحتی است به ویژه زمانی که توسط یک متخصص درمان ریشه با مهارت بالا انجام می شود و ترکیب هنر، تکنیک و دقت در کنار استفاده از ابزارها و تکنولوژی های مدرن به انجام درمان های با کیفیت همزمان با راحتی و آرامش بیش تر برای بیمار می انجامد.

متخصص درمان ریشه بعد از اتمام دوره ی دندانپزشکی عمومی، به مدت سه سال به صورت متمرکز و اختصاصی فقط در این حیطه آموزش دیده و مهارت زیادی در تشخیص درد دندانی و برطرف کردن مشکلات مرتبط با آن از طریق درمان هایی مانند درمان ریشه و درمان مجدد ریشه دارد و بهترین درمان ممکن را با بیش ترین شانس موفقیت درازمدت ارائه می دهد.

متخصص درمان ریشه ای که تمام زمان کار بالینی خود را به صورت اختصاصی به انجام عصب کشی (درمان ریشه) می پردازد تجربه انجام تعداد بیشماری درمان ریشه (عصب کشی) دارد و این تجربه در کنار دانش علمی و استفاده از بهترین مواد و تکنیک های شست و شو و ضد عفونی کانال ریشه به ارائه یک درمان با نتایج عالی برای بیمار و جلوگیری از صرف هزینه اضافه برای درمان های مجدد در آینده می انجامد.
اکثر دندان هایی که توسط متخصص درمان ریشه درمان می شوند سال های طولانی ماندگار باقی می مانند و در بسیاری از موارد انجام درمان های دقیق و حرفه ای توسط متخصص درمان ریشه به حفظ دندان طبیعی شما و جلوگیری از کشیده شدن آن کمک می کند.

سوالات متداول متخصص درمان ریشه(عصب کشی)

متخصص درمان ریشه همانطور که از نامش پیداست در درمان ریشه و نام عامیانه آن عصب کشی دندان تخصص دارد. به علاوه درمان هایی مانند درمان مجدد ریشه و جراحی مجدد ریشه را نیز انجام می دهد.
حضور شما در این سایت نشان دهند این است که قطعا به دنبال یک متخصص درمان ریشه هستید، ما به شما دکتر ثنا جباری بهترین متخصص درمان ریشه در کرج را پیشنهاد می کنیم.
دکتر ثنا جباری بهترین متخصص عصب کشی برای مدتی فعالیت خود را فقط در کرج ادامه خواهند داد. برای دریافت نوبت آنلاین کلیک کنید.
بیشتر افراد به دنبال یک مرکز درمانی با قیمت ارزان هستند، همیشه هم درمان های ارزان قیمت نتیجه خوبی نخواهد داشت. هزینه عصب کشی (درمان ریشه) تخصصی بسته به نوع دندان و چالش های درمان متنوع است.
بعضی از کودکان حتی از اسم دندانپزشکی هم میترسند و از رفتن به دندانپزشکی ممانعت می کنند. برای اینکه ترس کودکتان از دندانپزشکی بریزد بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید تا با مدیریت رفتاری درست و درمان با کیفیت در یک شرایط آرامش بخش به کاهش اضطراب کودک کمک کند. ما به شما دکتر ثنا جباری را پیشنهاد میکنیم.
 • دکتر ثنا جباری
 • 1401-08-08

4 پاسخ به “بهترین متخصص درمان ریشه (عصب کشی)”

 1. نازی گفت:

  بی شک خوش اخلاق ترین دکتر شمایید💖

 2. الهام شاکری گفت:

  سلام، شما کامپوزیت هم انجام میدید؟؟

  • sanajabari گفت:

   سلام الهام جان
   خیر در تخصص بنده نیست و فقط در زمینه درمان و جراحی ریشه میتونیم کمکتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *