نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد

نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد

قبل از خواندن این مقاله بهتر است بدانید که مصرف مفنامیک اسید، قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان و رفع دندان درد، به افراد زیر 14 سال به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛ اما برای افراد بزرگسال، پیشنهاد می‌شود که در ابتدا مفنامیک اسید 500 میلی‌گرم مصرف کنید و بعد از گذشت چند ساعت اگر تاثیری مشاهده نشد دوباره مصرف کنید. کپسول مفنامیک اسید در سراسر دنیا به عنوان یک داروی ضددرد شناخته می‌شود؛ این کپسول به دلیل نداشتن کورتون، جزو خانواده داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است.

در این مقاله به نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد صحبت می کنیم. برای دریافت اطلاعات دقیق با ما همراه باشید.

مفنامیک اسید 250 برای دندان درد

اگر تا به حال یک بار به دندان درد دچار شده باشید، خوب می‌دانید که دندان درد یک درد طاقت فرسا است که اگر این درد با گذشت زمان هم از بین نرود یا حتی شدیدتر شود، دیگر غیرقابل تحمل می‌شود؛ دندان پزشک‌ها در چنین مواقعی مصرف داروهای ضددردی مانند مفنامیک اسید را پیشنهاد می‌کنند.

اغلب افرادی که دندانشان به دلیل عفونت کردن درد می‌کند به مصرف مفنامیک اسید روی می‌آورند؛ این افراد تصور می‌کنند که مفنامیک اسید چرک خشک کن است و به همین دلیل درد دندان را از بین می‌برد. در حالی که این تصور کاملا اشتباه است همان طور که گفته شد مفنامیک اسید خاصیت ضددرد دارد نه خاصیت چرک خشک کن؛ پس با رفع درد دندان، تصور نکنید که عفونت دندان خوب شده است.

پس همان طور که متوجه شدید مصرف مفنامیک اسید می‌تواند به کاهش درد دندان فقط کمک کند نه از بین بردن عفونت دندان؛ البته استفاده از مفنامیک اسید برای درمان دندان‌های حساس، پیشنهاد نمی‌شود. دوره‌ی مصرف مفنامیک اسید برای درمان دندان درد، 7 روز است؛ بهتر است بیشتر از 7 روز از آن استفاده نکنید و هر چه سریع‌تر برای حل مشکل دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

اگر برای درمان دندان درد قرص مفنامیک اسید را انتخاب کرده‌اید، باید گفته شود که بهتر است برای جواب‌دهی بهتر، اول یک قرص مفنامیک اسید 500 مصرف کنید‌؛ بعد از گذشت حداقل 5 ساعت، اگر درد دندان کم نشده باشد یک عدد قرص مفنامیک اسید 250 مصرف کنید. توجه داشته باشید که اگر قرص مفنامیک اسید دوز کم را اول مصرف کنید، تاثیر چندانی در کم شدن درد دندان نمی‌بینید و حتی ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد.

نحوه مصرف قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

مفنامیک اسید بعد از کشیدن دندان

زمانی که روزهای زیادی را با دندان درد سر کنید بدون شک دندان خیلی آسیب می‌بیند و دیگر قابل پرکردن، عصب کشی و… نیست، به همین خاطر دندان پزشک به شما پیشنهاد می‌کند آن را بکشید؛ حال ممکن است به دلایل مختلفی حتی بعد از کشیدن دندان، درد را حس کنید.

در این مواقع پیشنهاد می‌شود قرص مفنامیک اسید مصرف کنید‌؛ البته  به نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد توجه داشته باشید، اگر این درد بیشتر از یک روز طول کشید به مصرف مفنامیک اسید ادامه ندهید و به دندان پزشک مراجعه کنید.

نحوه مصرف قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

عوارض مفنامیک اسید برای دندان درد

مفنامیک اسید نیز همانند داروهای دیگر، عوارضی را با خود به همراه دارد؛ در ادامه با برخی از این عوارض جانبی که امکان دارد هنگام نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد به وجود بیاید آشنا می‌شوید.

می‌تواند باعث ایجاد اختلالاتی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، یبوست و نفخ شکم در دستگاه گوارش شود؛ اختلال در عملکرد کلیه و کبد، از بدترین عوارض این قرص است. حتی در بسیاری از مواقع، قرص مفنامیک اسید باعث ایجاد سردرد، تاری دید و سرگیجه می‌شود. مصرف مفنامیک اسید به افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس اسید معده پیشنهاد نمی‌شود؛ چون يکی از عوارض جانبی مفنامیک اسید، افزایش دادن اسید معده است.

با افزایش اسید معده، این افراد ممکن است دچار خونریزی روده و زخم معده شوند؛ البته اگر به تشخیص پزشک مجبور به استفاده از مفنامیک اسید بودید توصیه می‌شود برای جلوگیری از تحریک معده، مفنامیک اسید همراه با داروهای محافظ معده مصرف شود.

طبق تحقیقات انجام شده ثابت شده است که مصرف داروهای ضدالتهابی یا غیراستروئیدی مانند مفنامیک اسید، خطر حمله قلبی و سکته را می‌توانند افزایش دهند؛ اگر برای مدت طولانی از قرص مفنامیک اسید با دوز بالا مصرف کنید، احتمالا بروز این خطرات افزایش پیدا می‌کند.

همان طور که متوجه شده‌اید، ممکن است استفاده از مفنامیک اسید برای رفع درد دندان برای همه افراد مناسب نباشد؛ برای مثال به کسانی که دارای آلرژی نسبت به سایر داروهای ضدالتهاب یا غیراستروئیدی مانند آسپرین یا ایبوپروفن هستند، مصرف مفنامیک اسید توصیه نمی‌شود. بهتر است خانوم‌های باردار قبل از مصرف مفنامیک اسید با پزشک خود مشورت کنند؛ البته اگر وارد ماه سوم بارداری شده‌اید، بهتر است به هیچ‌وجه این قرص را مصرف نکنید.

استفاده از مفنامیک اسید بعد عصب کشی دندان

همانطور که گفتیم مفنامیک اسید یک نوع داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) می باشد که معمولا برای کاهش درد و التهاب بعد از عمل جراحی، کمر درد، دندان درد و… استفاده می‌شود. در صورتی که پس از عصب کشی دندان به دلیل درد و التهاب شدید نیاز به دارو دارید، ممکن است پزشک به شما مفنامیک اسید یا داروهای دیگر مانند آیبوپروفن را تجویز کند.

باید توجه داشت که نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد باید تحت نظر متخصص درمان ریشه باشد. در حقیقت، این دارو باعث می شود که پلاکت های خونی خود را تخلیه کنید و خونریزی بیشتری را در محل عصب کشی دندان تحریک کنید، بنابراین برخی از پزشکان نگرانی هایی در مورد ایمنی سوء استفاده از این دارو در بیماران خود دارند.

آیا مفنامیک اسید چرک خشک کن است؟

مفنامیک اسید چرک (Mefenamic Acid) در واقع یک دارو ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است و به عنوان یک ضد التهاب و تسکین دهنده درد استفاده می‌شود. این دارو معمولاً برای کاهش درد و التهاب در برخی از شرایط مانند درد قاعدگی، درد مفاصل و میگرن تجویز می‌شود.

مفنامیک اسید چرک خشک کننده لثه نیست و برای درمان عفونت لثه توصیه نمی‌شود. عفونت لثه نیاز به تمیزکاری دندان‌ها و لثه‌ها، کنترل عفونت با استفاده از ضد باکتری‌ها و ضد التهاب‌ها، و مراقبت دندانی منظم دارد.

در صورتی که شما علائم عفونت لثه دارید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا تشخیص درست را بررسی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

موارد استفاده از مفنامیک اسید

مفنامیک اسید در قسمت داروهای NSAID قرار می‌گیرد و معمولا برای درمان دردهای خفیف تا متوسط تجویز می‌شود؛ این دارو يکی از شایع‌ترین و بهترین داروهای ضد درد در کل جهان برای کنترل درد قاعدگی محسوب می‌شود.

در بسیاری از مواقع، پزشک‌ها به کسانی که دچار خونریزی شدید قائدگی هستند مصرف مفنامیک اسید را تجویز می‌کنند؛ این قرص با کاهش سطح اسید آراشیدونیک، باعث کاهش خونریزی شدید در طی دوران قاعدگی می‌شود. مفنامیک اسید برای درمان درد بعد عمل جراحی دندان هم تجویز می‌شود.

نحوه مصرف قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد

نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد به اینگونه است که هرگز این دارو را با شکم خالی نخورید، بهتر است آن را همراه با غذا یا بعد از غذا مصرف کنید؛ درباره میزان مصرف دارو، در اول بستگی به دلیل مصرف شما دارد و بعد طبق بروشور قرار داده شد در بسته قرص یا طبق دستور پزشک آن را استفاده کنید.

به طور کلی بهتر است اول یک مفنامیک اسید 500 میلی‌گرم و بعد از گذشت چند ساعت یک مفنامیک اسید 250 میلی‌گرم مصرف کرده و هر شش ساعت یک‌بار دوباره همین دوز را تکرار کنید تا دوره درمان تمام شود.

توجه داشته باشید که اگر یک دوز دارو را فراموش کردید که بخورید، به محض یادآوری مصرف کنید؛ البته اگر نوبت بعدی دارو نزدیک است از خوردن آن خودداری کنید و از مصرف دو دوز باهم، جدا خودداری فرمایید. قرص مفنامیک اسید را در هوای محیط، دور از رطوبت و نور نگه دارید.

مفنامیک اسید برای درد دندان در کودکان

مفنامیک اسید یک داروی ضد التهابی که برای کاهش التهاب در بزرگسالان استفاده می‌شود، است. اما در درمان درد دندان در کودکان، استفاده از مفنامیک اسید توصیه نمی‌شود، زیرا عوارض جانبی نظیر اثرگذاری بر روی مخاط دستگاه گوارش و اثرات مخرب بر روی کلیه‌ها دارد.

به جای آن، برای درمان درد دندان در کودکان، معمولاً دکتر معالج ممکن است از داروهای دیگری مانند استامینوفن استفاده کند. در هر صورت، مشاوره با دندانپزشک کودکا لازم می باشد، تا درمان مناسب و بدون عوارض جانبی برای درد دندان کودکان انتخاب شود.

مفنامیک اسید برای عفونت دندان

مفنامیک اسید، یک داروی ضد التهابی است که عمدتاً برای کاهش درد و التهاب به کار می‌رود به همین دلیل استفاده از آن برای درمان عفونت دندانی به تنهایی توصیه نمی‌شود.

کلام آخر

مفنامیک اسید به طور عمده برای کاهش درد و التهاب در بیماران استفاده می‌شود. این دارو معمولاً به صورت خوراکی در دوزهای مختلف مصرف می‌شود و معمولاً برای درد‌های مربوط به آرتریت، التهابات مفصلی، درد‌های عضلانی و درد‌های دندانی به کار می‌رود. در مورد نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد، توصیه می‌شود که قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از مفنامیک اسید ممکن است به‌صورت موقت برای کاهش درد دندانی توصیه شود، اما این دارو نمی‌تواند عفونت دندانی را درمان کند.

در صورتی که پزشک شما توصیه کند که مفنامیک اسید را مصرف کنید، باید دستورالعمل‌های او را دقیقاً دنبال کنید. باید مواردی همچون دوز مناسب، زمان مصرف و همچنین عوارض جانبی احتمالی را که ممکن است با مصرف این دارو همراه باشد، با دقت مطالعه و رعایت کنید.

دکتر ثنا جباری

این مطلب توسط تیم نویسندگان وبسایت نوشته شده است.

سوالات متدوال

عوارض مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد چیست؟

عوارضی از قبیل استفراغ، حالت تهوع، نفخ شکم، اسهال، یبوست، درد های شکم و سایر مشکلات مربوط به دستگاه گوارش را به همراه داشته باشد

نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد چیست؟

نحوه مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد بستگی به سن، وزن و شدت درد دارد. معمولاً برای بزرگسالان، دوز 250 تا 500 میلی‌گرم هر 6 تا 8 ساعت است. باید با آب و همراه با غذا مصرف شود و زمان مناسب برای مصرف آن نباید بیش از 7 روز باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
دیدگاه های درج شده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *