پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه

مرد در حال جویدن پاستیل

یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی پر کردن دندان می باشد. برای پر کردن دندان، دو نوع ماده سفید و سیاه وجود دارد. شاید پاسخ این سوال که پر کردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه برای شما هم مهم باشد. باید گفت که مواد سیاه و سفید، هر دو جزو مواد ترمیمی برای دندان هستند؛ این مواد علاوه بر رنگ، از نظر کیفیت و ماندگاری هم با هم متفاوت می باشند. بسته به نوع دندان و شدت جراحت و آسیب دیدگی آن متخصص درمان ریشه باید بهترین مواد پر کردنی را برای شما استفاده کند.

پر کردن دندان چیست و چگونه انجام می گیرد؟

زمانی که دندان های ما دچار پوسیدگی و خرابی و شکستگی می شوند بهتر است هر چه سریعتر اقدام به پر کردن آنها کنیم. این روش یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی جهت ترمیم و بازسازی دندان های شما می باشد. قبل از پر کردن دندان، ابتدا دندانپزشک مربوطه باید قسمت پوسیده و خراب شده دندان را با دستگاه بتراشد و به طور کلی قسمت آلوده را پاک و ضدعفونی می کند؛ سپس با استفاده از بهترین مواد، دندان را پر می کند. نوع موادی که برای پر کردن دندان استفاده می کنند با هم فرق دارد. پر کردن دندان باید با مواد درجه یک و توسط دندانپزشک متخصص انجام گیرد؛ زیرا تنها در این صورت ماندگاری بالایی خواهد داشت. مواد پر کردنی به طور کامل حفره موجود در دندان را پوشش می دهند به همین خاطر ظاهر مطلوبی به دندان شما می دهد.

پر کردن دندان با مواد سیاه

این نوع از ماده ترمیم کننده دندان، جزو قدیمی ترین مواد کشف شده برای بازسازی دندان می باشد. اهمیت این ماده به حدی زیاد می باشد که در حال حاضر با وجود پیشرفت علم و وجود مواد درجه یک دیگر، باز هم کاربرد خاص خود را دارا می باشد. مواد سیاه، نسبت به ساییدگی و فشار، مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند؛ به همین خاطر بیشتر برای پر کردن دندان عقبی استفاده می شود چرا که در اثر جویدن غذا، فشار زیادی به آنها وارد می شود. علاوه بر دوام و استحکام بالای ماده سیاه، باید افزود که از نظر قیمت هم خیلی مقرون به صرفه می باشد. برای این که بتوان از این ماده جهت پر کردن حفره دندان استفاده کرد لازم است که در دندان حفره عمیقی توسط دستگاه ایجاد شود. همچنین باید دانست که این ماده به راحتی روی دندان قرار می گیرد و تمامی حفره دندان را به طور کامل می پوشاند. از آنجایی که این ماده پر کردنی دارای رنگ تیره ای است به همین خاطر بهتر است برای دندان های جلو استفاده نشود.

پر کردن دندان با ماده سفید

پر کردن دندان با ماده سفید
تحت تاثیر علم و تکنولوژی در حال حاضر خدمات دندانپزشکی پیشرفته ای ارائه می گردد. مواد سفید هم یکی از جدیدترین موادی هستند که برای پر کردن و ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد دارای چسبندگی زیادی به سطح دندان هستند به همین خاطر دوام و ماندگاری آن بالا است. در صورت استفاده از این مواد، نیازی نیست که سطح دندان به میزان زیادی تراشیده شود. رنگ سفید آن همچون رنگ دندان است به همین خاطر، می توان با خیال راحت از آن برای پر کردن دندان های جلویی استفاده کرد. این مواد بر خلاف مواد سیاه فاقد جیوه هستند به همین خاطر خطری برای سلامتی ندارند. قابل ترمیم است و در صورتی که ماندگاری آن از بین برود می توان به طور مجدد آن را ترمیم کرد. مواد سفید دارای قیمت بیشتری هستند. البته ناگفته نماند که هر دو مواد سیاه و سفید، علیرغم داشتن مزایای بسیار، دارای معایبی هم هستند.

چه زمانی دندان نیاز به پر کردن دارد؟

اگر دندان های ما از هر نظر سالم باشند نیازی به پر کردن آنها وجود ندارد. اما در صورتی که اثراتی از ساییدگی و پوسیدگی را در دندان مشاهده کنیم بهتر است فورا اقدام به پر کردن و ترمیم آنها کنیم. از دیگر آثار خرابی دندان می توان به این مورد اشاره کرد که اگر با خوردن مواد غذایی گرم و سرد دندان های شما واکنش نشان دهند باید پر شوند. همچنین وجود لکه های تیره در بافت دندان و شکستگی دندان نیز از دیگر علائم هشدار دهنده نیاز به پر کردن دندان هستند. مراقبت از دندان و سلامت آن کار بسیار سختی است به همین خاطر در بیشتر موارد حتی افرادی هم که به زیادی از دندان های خود مراقبت می کنند با مشکل خرابی آنها مواجه می شوند. خوشبختانه با وجود مواد پر کردنی متنوع، می توان از خرابی کامل دندان ها پیشگیری کرد.

برای پر کردن دندان چه موادی بهتر است؟

ارائه خدمات دندانپزشکی با کیفیت، تنها از سوی دندانپزشکان مطرح و متخصص انجام می پذیرد. همانطور که می دانید یکی از این خدمات، مربوط به ترمیم دندان ها با استفاده از مواد پر کردنی است. پر کردن دندان، نیاز به انجام یکسری از مراحل دارد. قطعا پر کردن دندان و مانع شدن از گسترش خرابی آن به مراتب کم هزینه تر از روش های درمانی دیگر می باشد. اگر پر کردن دندان را با استفاده از بهترین مواد انجام دهید ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. مواد سفید و سیاه هر دو از مزایای بالایی برخوردار هستند به همین خاطر همیشه استفاده از آنها زیاد است و به طور کلی اهمیت استفاده از آنها بالا می باشد. ​​​​​​

​​در حال حاضر میزان استفاده از مواد سفید برای پر کردن دندان خیلی زیاد شده است؛ چرا که کیفیت و دوام بسیار خوب آن باعث شده برتری بیشتری نسبت به مواد دیگر داشته باشد. قبلا هم در مورد مزایای خوب مواد سفید دندان صحبت شد و با توجه به مزایای آن به صراحت می توان در پاسخ به سوال پر کردن دندان با مواد سیاه خوبه یا سفید؟ بیان کرد که مواد سفید برای پر کردن تمامی دندان ها بهتر است. با وجود این که استفاده از مواد سفید، نیاز به صرفه هزینه بالاتری دارد اما باید دانست که رنگ آن مشابه رنگ دندان است؛ بنابراین به هنگام صحبت کردن و خندیدن هیچکس متوجه آن نخواهد شد. مواد سفید دندان فاقد هر گونه ترکیبات شیمیایی مضری می باشد به همین خاطر خطری برای تهدید سلامتی افراد نخواهد داشت.

علاوه بر دو ماده نام برده شده روش های دیگری هم برای حل مشکل خرابی دندان ها وجود دارد ولی آمار نشان می دهد که استفاده از این مواد دارای بیشترین میزان استفاده است. لازم است بدانید که با پیشرفت علم و دانش بشری، به طور پیوسته بر کیفیت مواد سفید دندان افزوده می گردد به همین خاطر بیشترین میزان کاربرد را دارد.

 

این مطلب توسط تیم نویسندگان وبسایت نوشته شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه های درج