فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی

عکس سه بعدی از درمان ریشه دندان و فرق بین درمان ریشه دندان با عصب کشی

در این مقاله به تعریف مختصری از درمان ریشه دندان و عصب کشی دندان می پردازیم و سپس فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی را به طور مختصر توضیح می دهیم. در دنیای امروزه افراد زیادی درد دندان را تجربه میکنند که آن میتواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد. درد دندان، بر خلاف دیگر دردهای قسمتهای مختلف بدن، جزو ناراحت کننده ترین دردهایی است که هر شخص تحمل می کند، چرا که باعث می شود شما تمرکزتان را برای کارهای خیلی ابتدایی روزمره تان، از دست بدهید.

درد دندان به دو صورت ثابت یا ضربان دار بروز پیدا می کند. این درد در ساعات مختلفی از روز می تواند نمود پیدا کند و منشأهای مختلفی دارد. حتی اگر شما یک فرد با مسئولیت در قبال دندانهایتان باشید، احتمال اینکه دندان درد یک روزی به سراغ شما بیاید نیز، وجود دارد. غذاهای مختلف، تأثیرهای متفاوتی بر روی دندان شما خواهند گذاشت، پس بهتر است با رعایت دقیق نکات بهداشتی، از مبتلا شدن به دردهای مختلف دهان و آسیبهای وارد شده به آن، بکاهیم.

بعد بروز دردهای دندان، مهمترین کاری که شما می توانید انجام بدهید، مراجعه به دندانپزشک است، تا علاوه بر اینکه علت درد دندان خود را بیابید، از گسترش درد دندان جلوگیری کنید.

اگر شما جزو افرادی هستید که همیشه درد دندان خود را به صورت خانگی و همراه با درمانهای گیاهی انجام می دهید، باید بدانید که شما به طور موقت، درد خود را کاهش دادهاید و امکان دارد که آسیبهای مربوط به دندان شما پیشرفت کنند و شما را بیشتر به دردسر بیندازد، پس بهتر است همیشه از ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید.

فردی که دندانش را دارند درمان میکنند.

درمان ریشه ی دندان و عصب کشی چیست؟

عصب کشی دندان یا Root Canal Treatment، معمولا برای زمانی انجام می شود که دندان شما دچار پوسیدگی شدید شده است یا عفونت در اتاقک دندان شما اتفاق افتاده باشد. با این روش ناحیه ی پالپ دندان شما از عفونت و آسیب های وارده به آن، پاکسازی می شود. درمان ریشه دندان نیز برای نجات دندان هایی است که به شدت دچار آسیب دیدگی شده اند و یا از همه مهم تر، پالپ های حاوی اعصاب، عروق خونی و همچنین بافت همبند عفونی ملتهب شده باشد.

 

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی دندانی که دارد عصب کشی میکند. عکس سه بعدی

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی

فرق درمان ریشه با عصب‌کشی دندان هر درمان‌هایی هستند که برای درمان مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما با هدف‌ها و روش‌های مختلف امکان پذیر است.

ریشه دندان برای درمان عفونتها و آسیب‌هایی که به بافت‌های اطراف دندان و ریشه وارد شده، انجام می‌شود. در این روش، بافت‌های آلتراسوند از داخل ریشه پاکسازی می‌شوند و سپس ریشه پر می‌شود تا از عفونت جلوگیری شود و دندان نگهداری شود.

اما عصب‌کشی برای حل مشکلاتی استفاده می‌شود که عصب دندان آسیب دیده است. در این روش، عصب دندان حذف می‌شود و معمولاً با پر کردن مجدد ریشه، دندان تعمیر می‌شود. به عنوان نتیجه، عوارضی مانند درد و تورم کاهش می‌یابد و عفونت می‌تواند کنترل شود.

عکس سه بعدی از درمان ریشه دندان و یک پیچ

هزینه ی لازم برای عصب کشی یا درمان ریشه ی دندان، چه قدر است؟

هزینه های مربوط به این بخش از درمان دندان ها، به طور واضح مشخص نیستند زیرا هزینه های عصب کشی و درمان ریشه دندان به طور مستقیم به عواملی مانند، نوع دندان های شما، میزان پوسیدگی و التهاب دندان، مقدار موادی که برای ترمیم دندان شما استفاده می شود، جنس روکش استفاده شده، اعتبار کلینیکی که شما به آنجا می روید و همچنین میزان تخصصی که پزشک شما دارد، بستگی دارد.

از آنجایی که هزینه های دندانپزشکی معمولا بالا هستند و رسیدگی به دندانها نیز بسیار ضروری هستند، بهتر است برای گرفتن یک نتیجه عالی، به افراد با تجربه تر و استفاده از بهترین مواد روی بیاورید تا خیالتان از بابت نتیجه ی نهایی آسوده باشد.

عکس رادیولوژی از ریشه دندان یک فرد

چه تفاوتی در عکسبرداری رادیولوژی ریشه دندان و عصب کشی وجود دارد؟

برای مشاهده ی هر گونه آسیب به قسمتهای مختلف بدن، ما نیاز به عکسبرداری داریم. دندانها هم از این قاعده مستثنی نیستند. رادیوگرافی اولین و مهمترین مرحله برای شروع درمان دندان برای بیمار است.

عکسبرداری برای تشخیص فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی برای مشاهده ی آسیب های دندان است که متخصص درمان ریشه به کمک معاینات بالینی قادر به دیدن آنها نیست و نیاز به بررسی دقیق تر با عکسبرداری دارد.

رادیوگرافی داخل دهانی، به 3 قسمت اصلی پری اپیکال (تصویربرداری کلی دندان)، بایت وینگ (بررسی پوسیدگیهای دندانی) و اکلوزال (تشخیص کیست ها و آبسه ها) تقسیم می شود. در بخش رادیوگرافی خارج دهانی، در بخش opg، تصاویر سه بعدی از فک و دندان را فراهم می کند و در بخش cbct، اطلاعات مربوط به دندان و همچنین بافت های اطراف آن را فراهم می کند.

تصویر سه بعدی از درمان ریشه دندان

فرآیند درمان ریشه ی دندان یا عصب کشی دندان، چگونه است؟

فرآیندهای فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی این دو به طور کلی به 4 بخش اصلی تقسیم می شوند،

در مرحله ی اول که مرحله ی معاینات اولیه توسط پزشک است، وضعیت آسیب دیدگی به طور کامل بررسی می شود. اولین مرحله بسیار مهم است زیرا تمام پروسه های درمان بر حسب مرحله ی اول صورت می گیرد. در این مرحله علاوه بر مشاهدات بالینی، شما به عکس رادیولوژی نیز نیاز دارید تا به طور کامل وضعیت دندان شما مشخص شود.

پس در این مرحله پس از تشخیص پوسیدگی، برای شروع درمان، از بی حسی استفاده می شود که بتوانید درد ناشی از درمان را تحمل کنید. بعد از آن پالپ دندان شما برای شروع ترمیم باز می شود و سپس مراحل بعدی انجام می گیرد.

در مرحله ی دوم، حذف عفونت ها و آلودگی های آن است. در این مرحله پس از حذف عفونت ها، محفظه، آماده ی افزودن مواد مناسب برای پرکردن آن می شود. در این مرحله از مواد مختلفی برای پاکسازی و پر کردن دندان، استفاده می شود.

مرحله ی سوم، مرحله ی افزودن موادی است که در مقابل بزاق دهان و… مقاوم باشند و به مراحل درمان آسیب وارد نکنند.

در مرحله ی آخر، ترمیم دندان انجام می شود که در این مرحله از روکش دندان استفاده می شود. روکش دندان از جنس های مختلفی تهیه می شود. با کمک این روکش، دندان های شما طبیعی و زیبا به نظر می رسند.

با توجه به اینکه دردهای دندان، علتهای مختلفی داشتند. شما نیاز مبرم دارید که برای جلوگیری از گسترش آسیب های حاصل از آن، به دندانپزشکی مراجعه کنید. از مشهور ترین دردها، دردهایی است که به ریشه دندان شما آسیب وارد شده است و یا اینکه شما برای ترمیم آن، به عصب کشی نیاز دارید.

بسیاری از افراد می پندارند که کشیدن دندان از درمان ریشه و عصب کشی دندان بهتر است، اما هیچ گونه جایگزینی بهتر از دندان های طبیعی فرد، مهم نیستند. پس بهتر است تا زمانی که برای دندان ها قابلیت ترمیم و برگشت به شرایط اولیه وجود دارد، از دندان طبیعی استفاده کنید.

ریشه های دندان یک فرد به صورت عکس سه بعدی

کلام آخر:

در این مقاله، فرق بین درمان ریشه دندان و عصب کشی، تفاوت در هزینه ها، عکس برداری و نحوه ی فرآیند درمانی اشاره کردیم. شما می توانید با مراجعه به دندانپزشکی، با خیال راحت، نسبت به بازگشت سلامت دندان های خود مطمئن شوید. دندانهای شما، سرمایه ی زندگی شما است و شما تا آخر عمر به بیمه ی سلامت آنها نیاز خواهید داشت.

دکتر ثنا جباری

سوالات متداول:

درمان ریشه دندان چه زمانی لازم است؟

درمان ریشه دندان در صورت عفونت، ترمیم غیرممکن یا آسیب عمیق به ریشه دندان لازم است.

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی چیست؟

تفاوت عمده میان درمان ریشه دندان و عصب کشی در این است که درمان ریشه دندان برای درمان عفونت و آسیب به بافت‌های اطراف دندان و ریشه استفاده می‌شود، در حالی که عصب کشی برای حل مشکلات مرتبط با عصب دندان، مانند درد عصبی، انجام می‌شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه های درج شده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *