جای دندان کشیده شده کی خوب میشه؟

کشیدن دندان

زمانی که دندان را می‌کشید، زمان بهبودی و بازگشت به شرایط عادی بستگی به عوامل متعددی دارد که به شرایط هر فرد خاصی بستگی خواهد داشت. اما در کل، می‌توان گفت که بهبودی جای دندان کشیده شده به مدت حدود یک تا دو هفته پس از انجام ترمیم اتفاق می‌افتد.

در این مدت، ممکن است شما درد و تورم داشته باشید که با استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک‌تان کنترل می‌شود. همچنین ممکن است نواحی اطراف ترمیم دندان حساسیت به سرما و گرما داشته باشند، اما این حساسیت با گذر زمان کمتر می‌شود.

مهم است که پس از انجام درمان های ترمیمی مانند عصب کشی دندان، راهنمایی‌های دندانپزشک را در مورد مراقبت از دندان‌های خود، دنبال کنید. این شامل توصیه هایی‌مانند استفاده از مسواک و خمیردندان مناسب، استفاده از نخ دندانی برای تمیز کردن بین دندان‌ها و اجتناب از خوردن غذاهای سخت و شیرین است. همچنین، باید به منظور حفظ ترمیم دندان، سعی کنید از فشار دادن بیش از حد بر روی دندان ترمیم شده، مثلاً به دلیل جویدن یا گاز دادن، اجتناب کنید. در نهایت، برای هرگونه سوال یا نگرانی، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

درد بعد از کشیدن دندان چقدر طول می‌کشد؟

بستگی به وسعت و نوع عملکردی که بر روی دندان انجام شده است دارد. اگر کشیدن دندان ساده بوده باشد، بعد از یک یا دو روز درد باید بهبود پیدا کند ولی در صورتی که کشیدن دندان پیچیده‌تر باشد، ممکن است درد تا چند روز و حتی چندین هفته پس از عملکرد ادامه داشته باشد.

درد پس از کشیدن دندان ممکن است توسط مسکن‌های موضعی مانند مفنامیک اسید، آسپرین یا ایبوپروفن کاهش یابد. همچنین، ممکن است پزشک شما پس از عملکرد یک داروی تسکین درد تجویز کند. در هر صورت، در صورتی که درد به طور نامطلوبی ادامه دارد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

کشیدن دندان

مدت زمان ترمیم لثه بعد از کشیدن دندان

زمان جمع شدن لثه بعد از کشیدن دندان وابسته به عوامل متعددی است که به شرایط هر فرد خاصی بستگی دارد. با این حال، می‌توان گفت که زمان ترمیم لثه بعد از کشیدن دندان معمولاً حدود چند هفته تا یک ماه به طول می‌انجامد.

در طول این مدت، ممکن است لثه در ناحیه کشیدن دندان تورم و درد داشته باشد. همچنین، ممکن است خونریزی ناشی از کشیدن دندان در زمان اولیه رخ دهد، اما این نیز باید در چند روز اول بهبود یابد.

برای کمک به ترمیم لثه پس از کشیدن دندان، مهم است که راهنمایی‌های پزشک خود را در مورد نگهداری بهداشت دهان و مراقبت از ناحیه کشیدن دندان دنبال کنید. این شامل شستشوی دهان دو بار در روز با آب شور، استفاده از آب گرم و نمک برای شستشوی لثه، استفاده از قطره‌های ضد التهاب موضعی، اجتناب از استفاده از سیگار، جویدن غذاهای نرم و خنثی و استفاده از یخ به عنوان یک پارچه یخی برای کمک به کاهش تورم است.

به طور کلی، برای تسریع فرایند بهبودی لثه پس از کشیدن دندان، بهتر است که در دوره اولیه پس از عمل، تمامی دستورالعمل های پزشکی را دنبال کنید و از استفاده از مواد شیمیایی و غذاهای سخت و تند خودداری کنید. در صورت بروز هرگونه نگرانی یا سوال، به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان سریع جای زخم دندان کشیده شده

پس از کشیدن دندان، زخمی در جای دندان خالی ایجاد می‌شود. برای درمان سریع زخم، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

قرار دادن یخ در نزدیکی زخم: این کار ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند.

استفاده از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده: این دهانشویه‌ ها به کاهش التهاب و درد کمک می‌کنند.

استفاده از داروهای ضد درد: اگر درد شدیدی دارید، پزشک شما ممکن است داروهای ضد دردی مانند تایلنول یا ایبوپروفن به شما تجویز کند.

استفاده از گلیسرین: گلیسرین می‌تواند به خشکی زخم کمک کند و همچنین به درمان سریع‌تر زخم کمک می‌کند.
در صورتی که درد و التهاب به طور نامطلوبی ادامه دارد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند که چگونه درمان سریع‌تر و موثرتری را انجام دهید.

جای دندان کشیده شده چی بزاریم؟

پس از کشیدن دندان، پزشک شما ممکن است یک گاز برای ترمیم زخم در جای دندان خالی قرار دهد. در بعضی موارد، پزشک ممکن است بخواهد که شما از یک پانسمان در جای دندان خالی استفاده کنید.

اگر پزشک شما یک گاز قرار داده است، شما نباید به شدت بر روی آن فشار بیاورید، زیرا این ممکن است باعث جابجایی گاز شود و زخم را تشدید کند. به جای آن، می‌توانید با گفتگو با پزشک خود و استفاده از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده، به درمان سریع‌تر زخم کمک کنید.

در صورتی که پزشک شما یک پانسمان در جای دندان خالی قرار داده است، شما باید آن را به شکل منظم تغییر دهید. پانسمان باید تمیز و خشک باشد و باید بعد از هر وعده غذایی تعویض شود. همچنین، از استفاده از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده و داروهای ضد دردی که پزشک شما تجویز کرده است، برای درمان سریع‌تر زخم استفاده کنید.

پس از کشیدن دندان چه خوراکی‌هایی بخوریم؟

پس از کشیدن دندان، باید به یک رژیم غذایی نرم و خرد شده علاقمند باشید تا از زخم و درد جلوگیری کنید. خوراکی‌هایی که نرم هستند و به راحتی خرد می‌شوند و به دندان‌ها ضربه نمی‌زنند، بهترین گزینه برای شما هستند.

خوراکی‌های مناسب پس از کشیدن دندان

  • سوپ‌های نرم و خمیری: سوپ‌های نرم و خمیری باعث ارضای گرسنگی می‌شوند و احساس راضی کنندگی به شما می‌دهند.
  • مربا و پودینگ: این خوراکی‌ها نرم هستند و به راحتی خرد می‌شوند و به شما احساس تقویت کنندگی می‌دهند.
  • موز و طالبی: موز و طالبی نیز خوراکی‌هایی نرم هستند و به راحتی خرد می‌شوند. آن‌ها حاوی ویتامین‌های مفیدی هستند که به بهبود سلامتی شما کمک می‌کنند.
  • ماست، پنیر و لبنیات: این محصولات لبنی حاوی کلسیم هستند که به بهبود سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. این محصولات لبنی نیز نرم هستند و به راحتی خرد می‌شوند.
  • آب‌میوه‌ها و آب‌های میوه: این نوشیدنی‌ها خنک‌کننده هستند و به رطوبت رسانی به بدن کمک می‌کنند.

کدام خوراکی‌ها را بعد از کشیدن دندان نخوریم؟

از مصرف خوراکی‌های سفت و کرسکی بعد از کشیدن دندان خودداری کنید. پس از کشیدن دندان، غذای شور خوردن توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند درد و تحریک زخم ایجاد شده را افزایش دهد.

مصرف غذاهای شور، مانند پنیر شور، پره شور و زیتون شور، می‌تواند باعث بیشتر شدن التهاب و درد در ناحیه کشیده شده شود. همچنین، مصرف غذاهای شور می‌تواند باعث ایجاد سوزش در دهان شده و این موضوع می‌تواند برای شما ناراحت کننده باشد.

پس از کشیدن دندان، بهتر است غذاهای سخت، لبه دار و چسبنده را از رژیم غذایی خود حذف کنید. مصرف غذاهای سفت و سخت مانند گوشت قرمز، بستنی، خشکبار، نان تست و سیب زمینی سرخ شده می‌تواند باعث بیشتر شدن درد و التهاب در ناحیه کشیده شده شود.

غذاهای چسبنده مانند کارامل، چیپس و آدامس نیز می‌توانند به ناحیه کشیده شده چسبیده و باعث درد و عفونت دندان شوند.

این مطلب توسط تیم نویسندگان وبسایت نوشته شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه های درج شده:

یک پاسخ به “جای دندان کشیده شده کی خوب میشه؟”

  1. ملیکا یایجی گفت:

    آیا درسته که بعد از کشیدن دندان برای بهبود سریع تر محل دندان کشیده شده باید با اون قست غذا رو بجویم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *